Proste rozwiązania dla małych mieszkań

Niewielka powierzchnia mieszkania może być wyjątkowo problematyczna do zaaranżowania. W końcu chcemy, by nasze wnętrza były nie tylko wyjątkowo piękne, ale również komfortowe i wygodne. Przedstawiamy pięć porad, które pomogą Ci w stworzeniu idealnego mieszkania o niewielkiej powierzchni!

1. Minimalizm to podstawa

Minimalistyczne salony, pokoje i kuchnie mogą być wyjątkowo piękne i wygodne w użytkowaniu. Staraj się wybierać meble bez zbędnych zdobień i ornamentów, postaw na klasyczne, geometryczne kształty. Prostokątna komoda może być równie pojemna co zdobiona, przeszklona witryna. Proste formy, kształty i brak mieszania stylów sprawią, że Twoje mieszkanie stanie się przestronne i komfortowe.

2. Odpowiednio dobieraj kolory

Postaw na jasne barwy: biel, beże i szarości. Ta klasyka może być uzupełniona przez ciemniejsze, intensywne kolory (np. głęboki granat czy butelkową zieleń) lub bardzie żywe kolory (soczystą zieleń, intensywną żółć). Pamiętaj, że bazą w całym mieszkaniu powinny być maksymalnie dwa lub trzy kolory przewodnie, a dodatkowe kolory możesz wykorzystywać planując zakup ozdób, tkanin, dodatków i innych części wyposażenia mieszkania.

3. Wykorzystuj mądre rozwiązania

Staraj się planować wcześniej rozmieszczenie mebli i dodatków, wykorzystuj rozwiązania, które pozwolą Ci utrzymać porządek i zminimalizują przestrzeń użytkową. Zamiast dużego stołu z sześcioma drewnianymi krzesłami wybierz mały stolik dla domowników oraz zainwestuj w kilka składanych krzeseł, które możesz schować w szafie i wyciągnąć w razie rodzinnego przyjęcia na większą ilość osób.

4. Zabuduj pokoje

Meble na wymiar to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich powierzchni, które pozwalają na wykorzystywanie pionowych ścian. W najwyższych szafkach możesz przetrzymywać nieużywaną pościel, dodatkowe komplety zastawy czy inne, na co dzień zbędne, przedmioty. Zabudowa szczególnie dobrze sprawdza się w kuchniach i łazienkach, możesz wykorzystać również przedpokój na wbudowanie dużej, pojemnej ściany oraz stworzenie wygodnych “pawlaczy” nad wejściami do poszczególnych pokojów.

5. Znajdź miejsce dla każdej rzeczy

Nic tak nie zagraca mieszkania jak przekładane z kąta w kąt przedmioty codziennego użytku. Staraj się, by każda rzecz miała swoje miejsce – wydziel półki na ręczniki i pościel, dokumenty, nieużywaną zastawę stołową czy stare pamiątki rodzinne. Pozwoli Ci to utrzymać porządek, co jest niezwykle istotne w przypadku małych mieszkań.

Aby optycznie powiększyć mieszkanie możesz zastosować kilka prostych tricków. W wąskich, długich przedpokojach sprawdzą się naścienne lustra, które sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Nie bój się też bawić światłem – jego odpowiednie dobranie, wiele źródeł świetlnych oraz chłodna barwa sprawią, że aranżacje wydadzą się większe i wygodniejsze w użytkowaniu.

 

Author: coffeenow.pl