Żywienie zwierząt hodowlanych – wysłodki niemelasowane buraczane

Wysłodki buraczane są paszą, która powinna być podawana w wersji namoczonej. Moczenie wysłodków przynosi kolejne korzyści w postaci dodatkowego nawodnienia organizmu konia.

Nienamoczone wysłodki buraczane, pomimo niskiej ilości cukrów prostych, przyczyniają się do przyrostu masy ciała u chudych koni, dzięki wysokiej zawartości długo uwalnianej energii. Konie z problemami stomatologicznymi chętnie spożywają namoczone wysłodki pozyskując z posiłku duże ilości włókna i wody.

Niemelasowane wysłodki buraczane są świetną tanią paszą dla koni, ale mają pewne wady, które sprawiają, że trudno je podawać w dużych ilościach. Niemelasowane wysłodki zawierają dużo włókna, którego konie nie trawią w całości. Włókno również długo się rozkłada u bydła i jest jednym z głównych powodów, dla których ta wysokowłóknista pasza jest trudna do wykorzystania jako posiłek. Kiedy włókno nie jest całkowicie strawione, proces trawienia konia powoduje zwiększenie ilości odchodów, które powinny być usunięte ze stajni. Włókno stwarza również potencjalne zagrożenie zadławienia dla koni, które nie są przyzwyczajone do jedzenia dużych ilości włókna za jednym razem, zwłaszcza jeśli nie są regularnie karmione zmieloną paszą. Z tych powodów wielu jeźdźców woli podawać niemoczone wysłodki buraczane jako suplement diety dla koni odsadzonych lub bezzbożowych.

Wysłodki buraczane to znany element dawek pokarmowych dla koni, stosowany zwłaszcza u koni rosnących i ciężko pracujących. Od dawna uważana jest za tanią i mało odżywczą paszę, przydatną do wypełnienia pustych żołądków pracujących zwierząt. Jednak prawdziwa wartość wysłodków buraczanych tkwi w zawartości włókna i błonnika.

Konie, które są karmione namoczoną miazgą uzyskują nawodnienie, którego potrzebują z ich diety, więc można pozwolić im pić mniej wody. To może być szczególnie pomocne w suchym klimacie, gdzie zaopatrzenie w wodę jest ograniczone lub jakość wody jest słaba, lub gdzie konie są trzymane na pastwisku. Dodatkowo, utrzymuje je od polegania na błotnistych kałużach, kiedy naturalne źródła wyschły w lecie. Miazga buraczana dostarcza również dużej ilości energii w postaci długo uwalnianej energii i przyczynia się do przyrostu wagi u chudych koni.

Jak powstają wysłodki niemelasowane ?

Wysłodki niemelasowane – tak naprawdę są pozyskiwane z buraków cukrowych jako produkt uboczny. Jest ona stosowana jako dodatek do pasz dla zwierząt od lat 60. i jest jednym z najpopularniejszych dodatków do pasz dla koni. Nie ma w nim nic z natury złego – w rzeczywistości jest prawdopodobnie korzystny dla niektórych koni ze względu na wysoką zawartość włókna i jego zdolność do pomocy w utrzymaniu sprawnego działania układu trawiennego poprzez wiązanie wody i tworzenie żelu, który pomaga w łatwiejszym przechodzeniu pokarmu. Może też pomóc w kontroli wagi, jeśli twój koń potrzebuje zrzucić kilka kilogramów. Jednakże, trzymałbym się z daleka, jeśli twój koń ma wrzody lub objawy kolki, ponieważ pulpa buraczana zawiera sorbitol, który może podrażnić wyściółkę jelit i może nasilić problemy z gromadzeniem się gazów i wzdęciami.

Author: coffeenow.pl